جزیره قشم

قشم

جزیره قشم

جزیره قشم

 

جزیره قشم بزرگترین جزیره ی استان هرمزگان و بزرگترین جزیره ی ایران است که تنگه هزمز واقع شده است و طبیعتی بی نظیر دارد که به آن لقب جزایز هفت گانه را داده اند. سفر به جزیره ی قشم یکی از جذاب ترین سفرهای شما خواهد بود اگر در فصل مناسبی به آنجا سفر کنید.

سلام من پرستو هستم با معرفی یه سفر جذاب دیگه اومدم. دراین پست قرار هست که در مورد جاهای دیدنی جزیره قشم و نکاتی که سفر خاطره انگیزی باشه برای شما صحبت میکنم. همه ی عکسهایی که در این پست استفاده کردم توسط من یا امیرحسین(همسرم) گرفته شده. و این قسمت یک داستان از سفرنامه پرستو و امیرحسین هست.

سفر به جزیره قشم ما چطور شروع شد؟

ما تقریبا 4 دی ماه 1400  در شرکت جدیدی که خریدیم مستقر شدیم (در یک مسیر جالب که پستش رو هم میزارم) تقریبا پول ما صفر شد و بدیهی هست که موضوعاتی مثل سفر ، گردش و … کنسل تلقی میشد. ولی از نظر روحی خسته بودیم و دوست داشتیم حتما حالمان را بهتر کنیم، در یکی از 5شنبه هایی که طبق معمول با اعضای خانواده در باغ قشنگ جمع شده بودیم موضوع سفر به قشم توسط پریسا مطرح شد. شبیه به شوخی بود اما خیلی زود شکل جدی به خودش گرفت.

هفته بعدی که به باغ قشنگ رفتیم تصمیم جدی شد، بلیط هواپیما گرفته شد، هتل رزرو شد (پوکر فیس). هواپیمایی قشم ایر که بد نبود و هتل ما هم هتل آرام بود ، هتل لاکچری و عالی نبود ولی با توجه به اینکه در مرکز شهر قرار داشت و ما تنها در شب و برای استراحت از آن استفاده میکردیم قابل قبول بود. صبحانه ی خوبی داشت و پرسنل تقریبا خوبی در آنجا کار میکردند.

شنبه 15 بهمن 1400 سفر به جزیره ی جذاب قشم شروع و در 19 بهمن هم تمام شد. برای رفتن به این سفر از آنجایی که رشت اصلا پروازی به جزیره نداشت و تنها روزهای 3شنبه پرواز به بندرعباس داشت تصمیم گرفتیم برای آنکه کمترین حد ممکن خسته بشویم و همینطور حق انتخاب برای روزهای رفت و برگشت داشته باشیم از تهران به این سفر رفتیم. 5شنبه ظهر از رشت حرکت کردیم و شب به تهران رسیدیم، شب در خانه ی شیوا اینا مهمان بودیم و جمعه صبح به سمت فرودگاه مهرآباد حرکت کردیم و به این ترتیب سفر ما شروع شد.

غروب جمعه ما در قشم بودیم و با توجه به اینکه فرودگاه قشم 40-50 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد تقریبا خسته رسیدیم و کمی استراحت کردیم و گردش ما از City Center قشم شروع شد. روز شنبه ماشینی که از قبل هماهنگ شده بود به دنبال ما آمد تا گشتی در جزیره داشته باشیم. که به ترتیب جذابهای زیر را در جزیره قشم دیدیم.

دره  ستارگان

این دره در فاصله روستای برکه خلف (یکی از تمیزترین روستاهای کشور) قرار دارد. دلیل نامگذاری این جزیره به جزیره ی ستارگان، به اعتقاد محلی ها دو میلیون سال پیش بر اثر برخورد ستاره ای به این قسمت از جزیره، اشکال عجیبی در آن شکل گرفت. این جزیره یکی از جذاب ترین دیدنی های جزیره قشم است که دومیلیون سال قدمت دارد که بر اثر پدیده های زمین شناسی مثل فرسایش آب های سطحی، تندباد و رگبارهای فصلی در این ناحیه به وجود آمده و خلق چنین شاهکاری رقم خورده است. تلفیق آسمان آبی و اشکال این دره بی نظیرترین بود.

جزیره ی ناز

جزیره ناز یکی از دیدنی های جزیره قشم است. این جزیره خیلی خیلی ساختار جالبی دارد. به این صورت که دور تا دور آن را آب فراگرفته و در ساعتی مشخص بین ساحل جزیره قشم و آن مسیری خشکی ظاهر میشود که میتوان با ماشین به جزیره کوچک و جالب رفت و در ساعتهای زیادی از روز مسیر ساحل به جزیره ناز زیر آب است. در فاصله ی 22 کیلومتر از مرکز شهر جزیره قشم قرار دارد و فاقد ساحل شنی ست.

جزیره هنگام

جزیره ای بی نهایت زیبا ، محل رفت و آمد دلفین ها ، در شب دریایی نورانی با وجود فیتوپلانگتون ها ، این جزیره در جنوب شرقی جزیره قشم قرار دارد و دارای ساحلی شنی است و به دلیل وجود برخی از کانی ها درخشان به نظر میرسد. جمعیت کمی دارد و در آن جا محصولات دریایی مثل زیور آلاتی که با صدف و .. درست شده اند به فروش میرسد. تقریبا میتوان گفت به شدت فقیر هستند ولی آدمهایی بسیار مهربان دارد.

جزیره هنگام

جنگل های حرا

 بی شک یکی از جذاب ترین مکانهای دیدنی جزیره قشم، جنگل های حراست. در 60 کیلومتری غرب جزیره ی قشم در تنگه خوران قرار دارد. عمری حدود 30 40 میلیون سال دارد و یکی از بی نظیرترین مکانهای دیدنی جزیره قشم است. حرا یک گیاه استثنائیست که دانه ی آن روی درخت مادر رشد می کند و سپس نهال از درخت مادر جدا شده و درآب می افتد. یکی از بخشهای جذاب این جنگل پس روی و پیش روی آن در روز است. در ساعاتی به صورت کاملا خشکی و در ساعاتی در زیر آب است. در نزدیکی آن روستای سهیلی قرار دارد که بسیار زیباست و رستورانهای جذابی دارد.

در وسط جنگل که با استفاده از قایق میتوان رفت شگفتی های بی نظیر طبیعت و پرنده هایی بی نهایت زیبا مانند درنا و … دیده میشود به علاوه اینکه در قسمتی که زیاد مشخص نیست محل زندگی و تفریح خارجی ها به شکلی که خودشان میخواهد است.و البته من ندیدم ولی محلی ها از تفریحات آن زیاد صحبت میکردند.

تنگه ی چاه کوه

دره ای به آسمان، این تنگه یا دره در 70 کیلومتری قشم در کنار روستای چاهوی قرار دارد که از زیباترینهای قشم است . دلیل نام گذاری آن چاه هایی ست که اهالی برای ذخیره آب در آن حفر کرده اند.

ژنوپارک قشم

البته به طور کلی قشم ژئو پارک ایران است، بی نظیر ترین اشکال زمین شناسی را میتوان در قشم دید. بخشی از دیدنی های قشم را به صورت جداگانه در این دسته یعنی ژئوپارک قشم قرار داده اند. که شامل جنگل های حرا، کوه نمکدان، تنگه چاهکوه، دره ی تندیس ها، بام قشم، دره ستارگان، دولاب ، کاسه سلخ، دره شور، کورکواه کوه و دیگر نواحی دارای چین خوردگی و دره های عجیب، کوه های شکفت انگیز و باشکوه است. که بسیاری از این پدیده ها در زمین شناسی بسیار نادر هستندو تنوع گیاهی و جانوری این جزیره را به نام ژئوپارک ایران شناسانده است که با همین نام در یونسکو ثبت شده است. بخشی از این دیدنی ها را نرفتیم

غار خربس قشم

این غار هم در دسته مکانهای دیدنی قشم است که نرفتیم ولی شنیدیم یکی از دیدنی ترین مکانهای قشم است.آثار معماری این راز آلود و شگفت انگیز آن نشان از حضور مردگان کهن در این منطقه است. قدمت آن به مادها میرسد و ظاهرا محل نیایشگاه پیروان آیین پرستی یا محل نگهداری استخوان مردگان در زمان مادهاست.

 

قلعه ی پرتقالی ها

نشان از درد و استثمار بیش از 100 ساله پرتقالی ها بر ثروت کشور است که در سال 1507 بنا شده است و از این طریق راه ارتباطی اروپا و هند تسلط داشتند.از سنگ های آهکی و گچی ساخته شده است که البته امروزه از آن خرابه ای بیش تر نمانده است.آزاد سازی این جزیره و بندر گمبرون مدیون شاه عباس صفوی هستند که باعث شد گمبرون را با نام بندر عباس بشناسند.

 

ادامش بمونه برای یه روز دیگه

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *